oplatek1

W Niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2019 r., uczestniczyliśmy w diecezjalnym Spotkaniu Opłatkowym DK AW. Tradycyjnie odbyło się ono w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. biskupa Kazimierza Nycza.

W wygłoszonej przez Księdza Kardynała homilii usłyszeliśmy o znaczeniu żłóbka, opłatka, tradycji rodzinnych, zagrożeń dzisiejszego świata oraz roli ojca i matki w rodzinie. Na początku Nasz Arcybiskup nawiązał do ostatniego Listu apostolskiego papieża Franciszka „Przedziwny znak”. Tak jak w Betlejem w żłobie, miejscu karmienia zwierząt, zostało złożone Słowo, które stało się Ciałem, tak na ołtarzu chleb staje się Ciałem, które nas karmi. Przez to rzeczywistość żłóbka odnosi do Eucharystii. Opłatek, którym tradycyjnie dzielimy się w domach, jest nawiązaniem do tajemnicy Bożego Narodzenia.

Metropolita, nawiązując do czytań wskazał na obowiązek miłości, wdzięczności i szacunku względem rodziców. Podkreślił, że w dzisiejszych czasach problemem społecznym jest wysyłanie starszych ludzi do szpitala na święta. Dziadkowie powinni być doceniani nie tylko jako pomoc przy dzieciach, lecz także w ich starości i chorobie. Istotną cechą rodziny czy też małżeństwa ma być miłość małżonków, która jest codzienna i przebaczająca. Jest to znak miłości Chrystusa i Kościoła. Omawiając Ewangelię, Jego Ekscelencja podkreślił, że są zagrożenia, przed którymi nie jest wstyd uciekać. Dziś kryją się one w mediach czy też Internecie, gdzie jest wiele treści, które mogą trwale zaburzyć rozwój dzieci. Rolą ojca i matki jest, wzorem św. Józefa, ochrona dzieci przez zagrożeniami współczesnego świata, nawet jeżeli ma to oznaczać ucieczkę.

Na zakończenie homilii Ksiądz Kardynał już tradycyjnie zadał wszystkim obecnym pracę domową. W ramach przygotowania duchowego do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego mamy poznawać jego dzieła, by znaleźć wzór jego świętości, cierpliwości, otwartości, miłości bliźniego aż po miłość nieprzyjaciół.

Zaraz po Eucharystii para diecezjalna DK AW Anna i Piotr Zadrożni podziękowali Księdzu Biskupowi za obecność i wielką życzliwość dla Ruchu, w szczególności dla Domowego Kościoła. Następnie odbyło się dzielenie opłatkiem, w sposób, który praktykował ojciec Blachnicki - mały kawałek odłamywaliśmy sobie, a większą część przekazywaliśmy następnej osobie.

Po przejściu do dolnego kościoła, przed agapą odbyła się część poświęcona postaci księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. Członkinie Instytutu Prymasowskiego, panie Iwona Czarcińska i Beata Mackiewicz, w rozmowie prowadzonej przez Annę Łukomską (rejon staromiejski), wspominały postać Sługi Bożego. Przypominały, że kardynała Wyszyńskiego często nazywano ojcem ze względu na autorytet i szacunek, jakim go otaczano, jak też ze względu na jego pełen szacunku i ojcowskiej troski stosunek do drugiego człowieka. Ukazano nam Prymasa Tysiąclecia jako wzór ojca. Panie przybliżyły nam też kilka myśli z jego nauczania – przede wszystkim wierność modlitwie różańcowej oraz duchowość maryjną, która była kontynuacją testamentu księdza kardynała Hlonda „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”. Przypomniały też słynną myśl Sługi Bożego „Czas to miłość” i przytoczyły doskonałe porównanie księdza Kardynała, który ukazywał czas, jako jadący pociąg - od nas zależy, jak poszczególne wagoniki zostaną zapełnione i wykorzystane. Na koniec przypomniano, że Ksiądz Wyszyński wielokrotnie podkreślał znaczenie rodziny jako podstawowej jednostki narodu i Kościoła, głównego środowiska wzrostu życia duchowego i patriotycznego. Zwrócono również uwagę na jego walkę o obronę życia nienarodzonych.

Zakończeniem spotkania był udział w agapie.

Joanna i Leszek Wiwałowie
para rejonowa Jelonki

oplatek2oplatek5oplatek3oplatek4

Zdjęcia ze spotkania autorstwa Macieja Loretza, więcej na stronie ==>>

Relacja z wydarzenia na stronie Archidiecezji Warszawskiej tutaj ==>>

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności