Bystra Krakowska 1

W dniach 2–18 lipca 2021 w Domu Rekolekcyjnym Nazaret w Bystrej Krakowskiej przeżywaliśmy rekolekcje Oazy Nowego Życia II stopnia dla rodzin. W rekolekcjach uczestniczyło 11 małżeństw, w tym 6 małżeństw uczestników, 2 pary animatorskie: Agnieszka i Maciej Gajewscy oraz Kasia i Andrzej Sawiccy, para prowadząca: Sylwia i Ryszard Bednarkowie, 2 małżeństwa w diakonii wychowawczej, a także ksiądz Jarosław Stolarczyk, brat zakonny Jarosław Stupkiewicz MS i animator muzyczny Darek Kwiatkowski. Było z nami również 18 dzieci. W sumie na rekolekcjach były 43 osoby.

Podczas rekolekcji poznawaliśmy Pana Boga w Jego działaniu zbawczym, dostępnym dla nas poprzez liturgię. Bóg, który wyprowadza nas z naszych niewoli, staje się obecny w znakach, zwłaszcza sakramentalnych, a przez człowieczeństwo Chrystusa zaprasza nas do udziału w zbawczym dialogu miłości. W odkrywaniu tych prawd, obok samej liturgii – codziennej Eucharystii i Celebracji Słowa Bożego, a także Jutrzni – pomagał nam podręcznik rekolekcji, autorstwa Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, a także szereg dokumentów Kościoła oraz droga 10 Drogowskazów Nowego Człowieka.

Praktyczne aspekty posługiwania w liturgii, która ma stać się „naszym zaszczytem i radością” (Drogowskaz 7), odkrywaliśmy analizując Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego. To wszystko jednak, tak jak codzienna służba przy ołtarzu, służyło nam przede wszystkim do odkrywania Boga, który poprzez liturgię działa w naszym życiu. Walczy za nas z naszym grzechem i zwycięża.
Centralnymi punktami naszych rekolekcji była Liturgia Światła i Wody, nocna celebracja Paschy wraz z osobistym odnowieniem Przymierza Chrztu Świętego, a także Dzień Wspólnoty, który przeżywaliśmy w Rajczy wraz z uczestnikami Oazy Nowego Życia 1 stopnia gałęzi indywidualnej z naszej archidiecezji.

W owocnym przeżywaniu rekolekcji bardzo pomagało nam miejsce, w którym przebywaliśmy. Dom Rekolekcyjny Nazaret położony jest tuż obok kościoła parafialnego, do którego, dzięki uprzejmości ks. proboszcza Tadeusza Krzyżaka, mieliśmy niemal nieograniczony dostęp, co podczas rekolekcji koncentrujących się wokół liturgii ma niebagatelne znaczenie. Mieliśmy też oczywiście do swojej dyspozycji kaplicę. Bystra otoczona jest górami, co sprawia, że rekolekcyjne przeżycia można było pogłębiać podziwiając piękno otaczającej przyrody.

Ogromną pomocą dla uczestniczących w rekolekcjach była też posługa diakonii wychowawczej, która wspaniale poprowadziła zajęcia dla dzieci. Obok różnych zabaw czy wspólnych spacerów, np. do miejscowej remizy Straży Pożarnej, dzieci miały także swoją modlitwę oraz zajęcia nawiązujące tematycznie do treści przeżywanych przez rodziców danego dnia. Dzięki temu czas spędzony przez rodziców z dziećmi mógł stać się okazją do wymiany przeżyć rekolekcyjnych wszsytkich członków rodziny.
Rekolekcje 2 stopnia nie są łatwe. Dotykają naszych niewoli, a więc rzeczy bolesnych, które zwykle staramy się głęboko ukryć. Stanięcie przed Bogiem, który zbawia tu i teraz, odkrycie Jego działania w codzienności, w Kościele, w liturgii i sakramentach, to duży krok na drodze dojrzałości naszej wiary, a jednocześnie wielka pomoc w świadomym uczestnictwie w życiu Kościoła we własnej parafii po powrocie z rekolekcji.

Sylwia i Ryszard Bednarkowie
para prowadząca

Świadectwo ==>>

Bystra Krakowska 2

Jesteś tu:

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach wskazanych w polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies, w zakresie odpowiadającym konfiguracji Twojej przeglądarki.

Polityka prywatności